تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

به نام خداوند جان و خرد

ضرورت تبلیغ در فضای مجازی

نکته اول

مقام معظم رهبری فرمودند: «اهمیت فضای مجازی به اندازه اهمیت انقلاب اسلامی است» عمق استراتژیک این جمله راهبردی را فقط گوینده آن می‌داند، کسی که می‌گوید: «اگر می‌توانستم خودم مسئولیت این شورا را به عهده می‌گرفتم.»

یاد ایامی که طلبه ای نو بودم و از رایانه و نرم افزارهای آن خبری نبود به کتاب های دهها جلدی بحارالانوار و وسائل الشیعه که نگاه می کردم ، غیر از لطف و کرم خدای بزرگ ، هیچ راهی برای مالک شدن دوره ای ازآن کتاب ها نمی دیدم . من بودم و هیچ تدبیری .من بودم نگاهی و گاهی افسوسی! اماتقدیر گفت غم مخور ابزاری به نام رایانه خواهد آمد که وصف شدنی نیست . با دیدنش نیز به شناسایی آن موفق نخواهی شد. هرچند اندک شباهتی به تلوزیون دارد ولی تفاوت های متعددی با آن دارد .حتی تلوزیون راهم در دل خود دارد! این را بدان هزاران جلد کتاب فقط در یک سی دی آن وجود دارد!

با آمدن رایانه به دفتر و قلم و کتابخانه نیازی نیست .به راحتی می توانی حرف های دلت را همراه با عکس ، در کم ترین وقت به آخر دنیا بفرستی! معارف دین را با کمال احترام و خوش رویی و امانت تحویل همه ی ارادتمندان می دهد .البته باید مواظب چرب زبانی و جذابیت های روز افزون آن باشی و گرنه ای بسا خانواده ات رافراموش کنی!

چند صباحی گذشت چند رایانه را در حوزه علمیه قم (مدرسه دارالشفا) دیدم .برخی ازطلبه ها با بعضی از آنها کار می کردند و چون رایانه ای ، بی راننده دیدم ، فرمانش را در دست گرفتم گزینه هایی را روی صفحه می دیدم ولی نمی دانستم چه کنم تا یک صفحه از کتابی را مشاهده کنم! مسرورانه و متحیرانه موس را چرخاندم تا این که مسولی آمدو فرمود می خواهی چه کار کنی؟ و چون مقصود و مرادم را فهمید با اشاره ای به موس احادیث متعددی را جلوی دیدگانم قرار داد!

بر رایانه آفرین احسن ها گفتم واصلا دوست نداشتم با آن ابزار بسیار ارزشمند خداحافظی کنم. به فکر خرید افتادم اما فقط یک مشکل داشتم و آن این که پول نداشتم. من بودم و آرزوی خرید رایانه تا این که سر و کله فروش رایانه ی قسطی در خدمات حوزه علمیه پیدا شدو بنده نیز صاحب رایانه شدم.

رایانه که آمد اینترنت نیز تشریف آورد با دهها زحمت کار با رایانه را بدون خواندن کتابی و رفتن به کلاسی یاد گرفتم.حال که سالهاست از آمدن رایانه و اینترنت می گذرد هیچ گونه حجتی برای کم کاریی در حوزه تبلیغ مجازی پذیرفته نمی بینم..

نکته دوم:

رهبرمعظم انقلاب اسلامى‏ در دیدار علما و روحانیون کرمان‏ فرمودند: «امروز وظایف حوزه‏ هاى علمیه با گذشته تفاوت‏هاى زیادى کرده است. حوزه‏ ى علمیه فقط براى اقامه‏ ى جماعت نیست. منبر رفتن به صورت سنتى هم اگر محتواى عالى و پُر مغزى نداشته باشد،کافى نیست. امروز شما ببینید وسایل تبلیغ در دنیا چقدر متنوع شده؛ این طرفِ دنیایک نفر جوان پاى یک دستگاه کوچک مى‏ نشیند و افکار، تصورات، تخیلات، پیشنهادهاى فکرى و پیشنهادهاى عملى را از سوى هر کسى – بلکه هر ناکسى – از آن طرفِ دنیا دریافت مى‏ کند. امروز اینترنت وماهواره و وسایل ارتباطىِ بسیار متنوع وجود دارد و حرف، آسان به همه جاى دنیامى‏ رسد. میدان افکار مردم و مؤمنین، عرصه‏ ى کارزار تفکرات گوناگون است. امروز مادر یک میدان جنگ و کارزار حقیقىِ فکرى قرار داریم. این کارزار فکرى به‏ هیچ‏ وجه به زیان ما نیست؛ به سود ماست. اگر وارد این میدان بشویم و آنچه را که نیاز ماست –از مهمات تفکر اسلامى و انبارهاى معارف الهى و اسلامى –بیرون بکشیم و صرف کنیم، قطعاً بُرد با ماست؛ لیکن مسأله این است که ما باید اینکار را بکنیم.»

تبلیغ دین و معارف آن به حدی حیاتی است که خدای بزرگ 124هزار سفیر فرستاده است و در آیات متعددی از قرآن کریم «تبلیغ دین» یکی از وظایف پیامبران شمرده شده است.از منظر امام علی(ع) نیز یادگرفتن نکات ظریف دینی (برای همیشه ) یکی از غذاهای روح است.

پیامبر اسلام(ص) برای تبلیغ مکتب الهیش به نواحی مختلف سفیر می فرستاد و در آخر سال ششم هجرت برای سران کشورهای بزرگ نامه نوشت. امام باقر و امام صادق(علیهما السلام) نیزدر عرفات و منی در جمع حاجیان حاضر می شدند و با استفاده کردن از کمترین فرصت ها به خصوص زمانی که ماموران حکومت اموی مراقب نبودند معارف دین و آرای اهل بیت را تبلیغ می کردند.

اکنون که فضای مجازی بستر بسیارمناسبی را برای تبلیغ و ارسال سخنان و نکات ظریف دینی مهیا کرده است نمی دانم چرا درفضای مجازی این همه کم کاری می شود؟!

وقتی بسیاری از مردم تشنه ی مطالب و یادداشت های دینی و مذهبی هستند ، چرا برخی از سایت ها با درج مطالب دینی رفیق نیستند؟! (برای راستی آزمایی به یادداشت بنده در سایت با برکت هومیان نیوز تحت عنوان «دو درس از تاریخ معصومین» نگاهی کنید و تعداد بازدید کنندگان را با سایر یادداشت ها مقایسه کنید تا دریابید مطالعه محوران همچنان به مطالب دینی بیش از هرچیزی ارادت نشان می دهند.)

در روایتی از امام باقر(ع) عالم دینی به دارنده شمعی تشبیه شده است که با نور علم خود ، مردم را از تاریکی جهل بیرون می آورد و امام علی(ع) فرموده اند چنین شخصی در روز قیامت با تاجی از نورمحشور خواهد شد.

الهی چنانکن سرانجام کار

تو خوشنودباشی و ما رستگار


[ پنجشنبه 2 مهر 1394 ] [ 01:25 ق.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب