تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

                                               مسلم بن عقیل و بی وفایی مردم

تاریخ ولادت مسلم بن عقیل بن ابی طالب روشن نیست و شهادتش در نهم ذی حجه سال ۶۰ق در کوفه  بوده است . ابن حبان (متوفی۳۵۴ق)، از علمای اهل سنت می‌نویسد: «مسلم بن عقیل بن ابی طالب هاشمی، کنیه‌اش ابو داوود بود که در میان فرزندان عبدالمطلب، شبیه‌ترین شخص به پیامبر بود.بلاذری، مسلم را نیرومندترین و شجاع‌ترین فرزند عقیل توصیف می‌کند.

در تعداد فرزندان مسلم اختلاف است . در بعضی از منابع تاریخی از دو طفل مسلم یاد شده که پس از شهادت امام حسین(ع) از کاروان وی اسیر شده‌اند و پس از زندانی شدن در کوفه  به دستور عبیدالله بن زیاد  و گریختن از زندان به شهادت رسیده‌اند. علاوه بر این منابع کهن می گویند عبدالله و محمد از شهدای کربلا بوده اند.بنابر تصریح منابع، مادر عبدالله بن مسلم، رقیه دختر امام علی(ع) بوده است و از این رو مسلم بن عقیل داماد امام علی(ع) بوده است.

پس از اینکه نامه‌های بسیاری از کوفیان  به امام رسید، او مسلم را به کوفه فرستاد تا اوضاع و شرایط را بررسی نماید و اگر یکرنگی کوفیان را در دعوتشان مشاهده نمود به امام خبر دهد که به سوی کوفه حرکت نماید.

در گزارشی آمده که همراه وی قیس بن مسهر صیداوی، عمارة بن عبد سلولی و عبدالرحمن بن عبداللّه ارحبی نیز فرستاد، و به وی دستور داد که تقوا پیشه کند و کارش را پوشیده بدارد و با مردم مدارا کند؛ پس اگر دید که مردم اتفاق نظر و همبستگی لازم را دارند، به سرعت به آن حضرت اطلاع دهد.

مسلم برای مخفی ماندن حرکت خود به سوی کوفه از بی راهه به سوی کوفه به راه افتادند اما راه را گم کردند و در میانه راه دچار بی آبی و تشنگی شدند. در این واقعه دو راهنما درگذشتند و خود مسلم نجات پیدا کرد و خود را به آبادی ای رساند و پیکی را نزد امام حسین(ع) فرستاد و واقعه را شرح داد و با اشاره به اینکه این پیش آمد را به فال بد گرفته، از ایشان خواست که او را از ادامه راه منصرف کند اما امام دستور به ادامه راه داد. مسلم پس از رسیدن به کوفه در خانه‌ مختار بن ابی عبیده و بنابر برخی روایات در خانه مسلم بن عوسجه ساکن شد شیعیان به محل اقامت مسلم رفت و آمد می‌کردند و مسلم نامه امام حسین(ع) را برای آنها می‌خواند.

در کوفه ۱۲۰۰۰ نفر به دست مسلم بن عقیل با امام حسین(ع) بیعت کردند و برای همراهی امام اعلام آمادگی کردند برخی تعداد بیعت کنندگان را ۱۸۰۰۰ نفر و برخی بیش از ۳۰۰۰۰ نفر نیز نوشته‌اند. برخی از پژوهشگران با تحلیل وقایعی که در ادامه حضور مسلم در کوفه روی داد از جمله غلبه آسان و بی‌دردسر عبیدالله بن زیاد بر این شهر و شکست قیام مسلم، تعداد واقعی بیعت کنندگان با مسلم بن عقیل را بسیار کمتر از آنچه در منابع نقل شده دانسته‌اند.

حاکم کوفه نعمان بن بشیر بود که منابع تاریخی او را فردی نرم خو و صلح طلب معرفی کرده اند. بر اساس برخی روایات نعمان دل خوشی از یزید نداشت و حکومت امام حسین(ع) را ترجیح می داد طرفداران و عاملان یزید، از جمله عمر بن سعد بن ابی وقاص و محمد بن اشعث کندی نامه‌ای به یزید نوشتند و به او گزارش دادند که اگر کوفه را می‌خواهی، شتاب کن که حاکم فعلی کوفه، نعمان بن بشیر، ضعیف است یا خود را به ناتوانی زده است.

با آمدن عبیدالله بن زیاد به کوفه، و پخش خبر تهدیدها و اقدامات او، فضای کوفه نا امن شده بود و مسلم بن عقیل برای حفظ امنیت خود، از خانه مختار خارج شد و به خانه هانی بن عروه  از بزرگان کوفه رفت و از او خواست تا به او پناه دهد. هانی بن عروه با اینکه از خطر پذیرش این مسئولیت نگران بود، به مسلم پناه داد و از آن پس، شیعیان برای دیدار با مسلم به خانه هانی می‌رفتند.هرچند ارتباط مسلم با شیعیان مخفیانه بود، اما عبیدالله بن زیاد با گماردن جاسوسی که خود را از طرفداران مسلم بن عقیل و علاقه‌مند به دیدار او نشان می‌داد از مخفیگاه مسلم، آگاه شد.

پس از درگیری‌ای که میان مسلم و نیروهای حکومتی پیش آمد، محمد بن اشعث به مسلم گفت اگر تسلیم شود در امان است. بدین طریق مسلم، تسلیم شد و به قصر آورده شد ولی ابن زیاد، امان پسر اشعث را بیجا خواند و پس از مشاجراتی که میان وی و مسلم گذشت، دستور داد وی را به بالای قصر ببرند و سرش را از بدن جدا نمایند پس از شهادت مسلم، ابن زیاد دستور قتل هانی بن عروه  را نیز صادر کرد و سپس سرهای این دو را به شام نزد یزید بن معاویه فرستاد.(اقتباس از ویکی شیعه)

 


[ دوشنبه 30 شهریور 1394 ] [ 09:55 ق.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب