تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

به نام خداوند جان و خرد

چرا خمس و چرا به آخوندها؟

پدری متدین و دلسوز به مجتبایش گفت فرزندم! دین اسلام فقط خواندن نماز و گرفتن روزه نیست پرداخت خمس نیز از واجبات مکتب نجات بخش پیامبر اسلام (ص) است چرا خمس اموالت را پرداخت نمی کنی؟!

آن فرزند که از فریضه خمس و دلیل و فلسفه وجوب آن بی خبر بود گفت چرا یک قسم از مبالغ پولم را که با دهها عرق ریزی و گرفتاری به دست آورده ام به نام خمس به آخوندها پرداخت کنم؟

پدر فرمود:  

کسی که بخواهد  ادله و سند وجوب خمس را بفهمد باید یک سال در درس های خارج فقه حوزه علمیه شرکت کند  همانطور اگر کسی بخواهد به اسراری از علم پزشکی پی ببرد  باید سالیانی از عمرش را ، در ره آموختن صرف کند اما به طور خلاصه می توان گفت خمس یکی از فریضه های اسلامی است و قرآن کریم آن را در کنار جهاد قرار داده است و هر دو را از ریشه ایمان دانسته است  و می فرماید:

«بدانید آنچه را که سود می برید، یک پنجم آن ،برای خدا و رسول خدا(ص) و خویشاوندان او و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگان است، اگر به خدا ایمان دارید و...« سوره ی انفال آیه 41 »

این آیه ، در عصر رسالت، نازل شده و پیامبراكرم (ص)  خمس غنیمت‏ هاى جنگى را دریافت مى ‏كرد. اما خمس سود تجارت-  هر چند بنا به ضرورت و مصالحى تا عصر امامان (ع) به تأخیر افتاد ولى بى ‏شك وجود آن در دوره امامان، غیرقابل انكار است.

بر این اساس شارع مقدس به صاحب مال، فرصت داده چنانچه تا یك سال، آن را در مؤونه و نیازهاى خود و خانواده استفاده نكند و تمام و یا مقدارى از آن تا پایان سال زیاد بیاید، خمس آن را بپردازد.

گفتنی است برای واجب بودن یك عمل لازم نیست كه حتما قرآن به آن تصریح نموده باشد چرا كه بسیاری از جزئیات اعمال عبادی در قرآن بیان نشده اما ما آن را از سنت پیامبر صلی الله علیه و آله كه از طریق اهل بیت علیهم السلام و روایات آنان به دست ما رسیده، بدست می آوریم. به عنوان نمونه: تعداد نماز های یومیه، تعداد ركعات آن، كیفیت ركوع وسجود، مناسك حج و غیره، اما در عین حال هیچ كس شك ندارد كه این جزئیات و احكام، جزء دین اسلام می باشد!

حضرت باقر (ع) فرموده است:

«براى هیچ كس جایز نیست از مالى كه خمس به آن تعلق گرفته، چیزى بخرد مگر اینكه حق ما را به ما برساند».

فرزندم !

چرا وقتی دکتری متخصص برای مریضی نسخه ای می نویسد ،شخص مریض بدون هیچ انکاری به مصرف داروها روی می آورد و حاضر است طبق دستور پزشک چندبار به تیغ جراحی سپرده شود ، ولی در بعد دینی فتوا و سخن صدها متخصص خمس چون امام خمینی «ره» آیت الله سیستانی و ...مورد شک و تردید واقع می شود؟!

دلبندم! خمس داراى حكمت‏ ها و اسرار گوناگونى است:

1 خمس به منظور تأمین هزینه‏ هاى امام (ع) به عنوان رئیس حكومت، براى پیشبرد نظام اسلامى و اداره جامعه، واجب گردیده است.

2 خداوند متعال براى حفظ كرامت و عزت پیامبر اسلام، محل تأمین بودجه فقیران بنى ‏هاشم و منسوبان به آن حضرت را از خمس قرار داد و سهم آنان را قرین سهم خود و رسول كرد تا زمینه تحقیر نسبت به آنان از بین برود.

3 خمس براى تأمین بودجه هر كار خیرى است كه امام بخواهد انجام دهد و براى هر موردى كه صلاح بداند، مصرف كند.

4 خمس وسیله ‏اى براى رشد و كمال انسان محسوب مى ‏شود كه اداى آن، باعث جلب روزى و وسیله آمرزش گناهان مى ‏گردد.

5 خمس براى احیاى دین خدا و تحقّق حكومت اسلامى واجب گردیده ‏است.

عزیزم !

نیمی از این خمس سهم و حق ساداتی است که در طول سال در کویر فقر فرو می روند . صدقه بر اولاد رسول الله(ص)حرام است آنان در پرتو حقی که مکتب برایشان در نظر گرفته است عزتمندانه زندگی می کنند.خدای توانا و دانا نیز برای پرداخت کننده برکت در اموال و سلامتی در نفس و پاداشی از جنس بهشت قرار داده است.

نصف دیگر خمس برای امام معصوم علیه السلام  است که  سهم امام زمان علیه السلام نیز در اموری که نفع آن به تمام جامعه اسلامی  مانند ساختن بیمارستان ، مدرسه و... مصرف می شود.

علاوه براین  یکی از نیاز های جامعه اسلامی تربیت علما و دانشمندان علوم دینی است که نیازهای دینی مردم مسلمان را برطرف نمایند. آیا جامعه ی عراق به آیت الله سیستانی که در همین حوزه ها بزرگ شده است ، نیازمند نیست؟

آن عالم دینی بود که عراق را از دهها منجلاب تفرقه و تجزیه و داعش و ترفندهای انگلیسی و امریکایی نجات داد.

آیا جهان اسلام به رهبری و قیام امام خمینی نیاز نداشت؟آیا ایران اسلامی به رهبری خردمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی نیاز ندارد؟

امام خمینی«ره»،شهید بهشتی و استاد مطهری ها در همین حوزه ها بزرگ شده اند و خمس متدیننین جامعه در شکوفایی  این حوزه ها نیز نقشی انکار ناپذیر داشته است.

عزیزم!

برخی از بزرگان چون مرحوم آیت الله مرعشی نجفی نماز و روزه قضای دیگران را گرفته اند و خوانده اند و سپس پولی را که از این راه به دست آورده اند برای خریداری کتاب های خطی اسلامی خرج کرده اند.آیا روزه گرفتن در تابستان های گرم  

و پول آن را صرف اسلام کردن سخت است یا این که از درآمد تجارت مغازه ای مبالغی صرف ره خمس و مصالح امت اسلامی شود؟ و بسیاری از مردم شهید راه همین اسلام شده اند و این توفیقی بزرگ است که مبلغی از دسترنج شما نیز به صورت مستقیم در راه اسلام ناب هزینه شود.

آن مجتبی گفت:

چگونه  به آخوندها اعتماد کنم و مبالغی از پولم را تقدیمشان کنم ؟ از کجا این پول ها را در راه درست خود مصرف می کنند؟

پدر گفت مجتی جان !

 اگر این آخوندها مورد اعتماد نیستند ، چرا آن روزی که همین آخوندها خواستند صیغه ی عقد عروسیت را جاری کنند، به حرف آنها اعتماد کردی؟! با همان اجرای عقد دختر فلانی که بر تو حرام بود حلال شد و اکنون فرزندانت حلال زاده هستند.خود جنابعالی نیز به برکت صیغه ای که همین آخوندها جاری کردند حلال زاده ای.چرا در این موارد اعتماد می کنی و لی در  مسئله خمس شک می کنی؟!

فرزندم!

اگر مسافرتی بروی و گوهر گرانسنگی همراه داشته باشی به هر دلیل ناچار باشی برای چند دقیقه آن را در اختیار شخصی قرار بدهی،در آن مکان دو نفر ناشناس وجود  داشته باشد، یکی عالم دین باشد و دیگری فردی معمولی ،به کدامیک اعتماد می کنی؟

گفت به آن عالم دین.

پدر گفت آقا مجتبی !

اگر به شخصی بدهکار باشی و آن شخص نامه ای بنویسد و یا تلفنی بگوید فلان مبلغ را که بدهکاری به فلانی بده و من نامت را از لیست بدهکاران حذف می کنم.آیا در این فرض می گویی من به این واسطه اعتماد ندارم؟

در مورد بدهی خمس نیز وقتی خداوند حکیم علمای دین را نمایندگان خود در زمین قرار داد(العلما امنا الله) و آن بزرگان را واسطه در گرفتن خمس قرار داد ، چگونه می توان گفت من اعتماد ندارم؟!

فرزندم!

آدمی اگر اسیر نفس و در دام توجیه و بهانه ها بیفتد،در هر موضوعی بهانه کافی وجود دارد .همانطور که کافران اصل اعتقاد به خداوند توانا را برای سلطه برمردم و همه دین را افیون ملت ها خواندند!

جان من!

دهها سال است انقلاب اسلامی به برکت رهبری امام خمینی«ره» و حضور میلیونی مردم و ایثارگری شهدا و توده های مردم به ثمر نشسته است و رهبر کشور عالمی دینی است با این حال بالاترین شهریه یک طلبه کمتر از هفتصد هزار تومان است.این آخوندها اگر به حال و روز و جیب خود می اندیشیدند، می بایست کمتر ازچند میلیون تومان شهریه یا حقوق نگیرند.لطفا جد و جهد کمی اطلاعاتت را نسبت به علما و جایگاه آنها بالا ببر تا این گونه ذهنیتی نسبت به آنها نداشته باشی.

پیامبراکرم(ص) فرمودند: «علما نمایندگان خداوند در زمینند.»

او فرمود : «فرشتگان‌ زیر پای‌ طالبان‌ دانش‌ پر و بال‌ خود را می‌نهند.»

و فرمود «مرگ عالم مصیبتى جبران نا پذیر و رخنه اى بسته ناشدنى است. او ستاره اى است که غروب مى کند. مرگ یک قبیله آسانتر از مرگ یک عالم است.»

و چند مساله :

کسانى که تاکنون خمس نداده اند آیا تنها پول نقد آنها محاسبه مى شود یا ضروریات زندگى نیز محاسبه مى شود و یا باید مصالحه شود؟

پاسخ:تمام اموالشان را باید حساب کنند و نسبت به ضروریات و وسایل زندگى با حاکم شرع مصالحه نمایند.

نماز خواندن در زمین و خانه و یا پوششی که خمس آن پرداخت نشده باشد در حکم غصب بوده و باطل است و همین طور غسل کردن و یا وضو گرفتن با آبی که از پول غیر خمس داده شده تهیه شود، باطل است.

سۆال: آیا زن باید برای خود سال خمسی جداگانه داشته باشد؟

هر یک از آنان (زن و شوهر) سال خمسی مستقلی به حساب درآمد خودش دارد واجب است هر کدام خمس باقیمانده حقوق درآمد سالانه خود را در پایان سال خمسی بپردازند. (اجوبة الاستفتائات، 1/307)


[ دوشنبه 7 اردیبهشت 1394 ] [ 05:53 ق.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب