تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ
9 نکته درمورد شراب و شرابخوار نوشتم و در سایت هومیان نیوز نیز درج شده شخصی به نام رحیمیان حاشیه ای بر آن نوشت که در زیر عین آن کامنت با جوابی که ّبه آن داده شد  ذکر خواهد شد:
رحیمیان در سه شنبه 19 اسفند , 1393 گفته :

دکتر شریعتی؛
با خود فکر می کنم چگونه است که ما در این سر دنیا عرق می ریزیم و وضعمان این است !و آنها در آن سر دنیا عرق می خورند و وضعشان آن است نمی دانم اشکال در نوع عرق است یا در نوع ریختن و خوردن.

[پاسخ]

محمدی وفایی در چهارشنبه 20 اسفند , 1393 گفته :

سلام علیکم
جناب رحیمیان لاغر و یا فربه بودن وضع ربطی به خوردن عرق و یا نوع ریختن و نحوه ی خوردن آن ندارد.
شهید مطهری (اسلام شناس)در باره ی کتاب اسلام شناسی شریعتی در حاشیه جلد این اثر مینویسند این جزوه مانند اغلب نوشته های نویسنده، از نظر ادبی و هنری اعلی است و از نظر علمی متوسط است و از نظر فلسفی کمتر از متوسط و از نظر دینی و اسلامی صفر است.
دکتر شریعتی فرموده اند :
تخصص بنده جامعه شناسی است اگر در گستره تخصصم مطلبی را بیان کردم ، می توانید به عنوان یک نظریه تخصصی آن را مورد ارزیابی قرار دهید و لی اگر در غیر رشته ام مطلبی یافتید مطلبی از جنس مطالب عموم و عوام مردم است .

كشورهای اسلامی نیز عقب افتاده اند، چون:
1-حکومت‌ها و کارگزاران فاسد
نظام های سیاسی فاسد و استبدادی نقش مهمی در عقب ماندگی جامعه اسلامی داشتند. این نظام ها به جای همّت در جهت رشد و پیشرفت مسلمانان، فقط به فكر حفظ قدرت خویش و صرف هزینه های عمومی مسلمانان در جهت خوش گذرانی و رفاه خود بودند.
زمامداران مسیحى در اندلس براى نابودى مسلمین، مشروبات الکلى را به طور رایگان در دسترس جوانان مسلمان، قرار مى‌دادند. در روز چهارم جمادى الثانى سال 486 هجرى، «عدى بن عبدالعزیز» مشهور به «نبى ذوالنون» نخست وزیر مسلمین با مسیحیان قرار داد محرمانه‌اى بست و قلعه‌هاى والانس را تسلیم آنان نمود و سربازان مسیحى با ورود به شهرهاى اطراف شدیدترین جنایات را مرتکب شدند و حتى بنى ذوالنون خائن را نیز در آتش سوزاندند و به این ترتیب تمام سرزمین اندلس از اختیار مسلمین خارج گشت و به تصرف مسیحیان درآمد.[ براى اطلاع بیش تر: ر.ک: گوستاولوبون، تمدن اسلام و عرب، ص 770 و 807، و تاریخ دولت اسلامى در اندلس]
امام خمینی ره فرمودند:
مشکل مسلمین، حکومت‌هاى مسلمین است. این حکومت‌ها هستند که به واسطه روابطشان با ابرقدرت‌ها و سرسپردگى‌شان به ابرقدرت‌هاى چپ و راست، مشکلات را براى ما و همه مسلمین ایجاد کرده‌اند. اگر این مشکل از پیش پاى مسلمین برداشته شود مسلمین به آمال خودشان خواهند رسید و راه حّل آن به دست ملت ماست.[ صحیفه نور، ج 12، ص 278]
2- استعمارگران برای عقب نگاه داشتن كشورهای اسلامی و مسلمانان ـ و استثمار منابع انسانی و طبیعی آنها تهاجم گسترده ای انجام دادند.
3-سرگرم شدن مسلمانان به تفرقه و جنگ های داخلی .
یکى از مهم‌ترین اختلاف‌ها و انحراف‌هایى که در میان مسلمین پدید آمد، مسئله جانشینى پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله بود. عده‌اى آن را انتخابى و گروهى انتصابى مى‌دانستند. این اختلاف، که اولین اختلاف بعد از حیات پیامبر بود، باعث پیدایش دو فرقه شیعه و سنى گشت. منشأ آن، اختلافات قومى و قبیله‌اى بود.در این زمان نیز شاهدیم که چگونه استعمارگران به نام فرقه گرایى به اختلافات مسلمانان دامن مى‌زنند .
4-بى اعتنایى به منابع دینى
از دیگر عوامل انحراف و عقب ماندگی مسلمین، بى اعتنایى به منابع دینى است. هر گاه جاى دوستان در محافل خالى شود، بیگانگان و دشمنان جاى گزین آنها مى‌شوند. وقتى معارف اصیل دینى در دانشگاه‌ها، صدا و سیما و سایر محافل جایى نداشته باشد و در معرفى شخصیت‌هاى دینى، چون سلمان، ابوذر و… کوتاهى بشود، مردم افراد ناپاک و بى لیاقت را الگو قرار مى‌دهند.
5- ضعف مراکز دینى
عامل دیگرى که موجب انحراف و عقب ماندگی مسلمین گردید، محدود شمردن وظایف عالمان دینى به برپاداشتن مراسم احکام عبادى، و بیان احکامى، مانند طهارت و نجاست است.
امام خمینی ره مى فرماید:
«تزریق کرده بودند به ملت‌ها، به مسلمین به دیگر اقشار جمعیت‌هاى دنیا که سیاست کار شماها نیست، بروید سراغ کار خودتان و آن چیزى که مربوط به سیاست است بدهید به دست امپراطورها. همه چیز مسلمانان و مستضعفان را ببرند و ما بنشینیم بگوییم که نباید حکومت باشد، این یک حرف ابلهانه است این‌ها مصیبت‌هایى است که به مسلمانان وارد شده است و سیاست‌هاى خارجى براى چاپیدن این‌ها و براى از بین بردن عزت مسلمین به آن دامن زدند.»[صحیفه نور، ج 20، ص 198]
سید جمال یکى از مصلحان بزرگ اجتماعى بود که تمام عمر خود را صرف ترقى مسلمین و آگاه ساختن آنان از عقب ماندگى افتادگى کرد. وى عوامل ذیل را دردها و مشکلات جامعه اسلامى بر شمرده است:

1. استبداد حکّام

2. جهالت و بى خبرى توده مسلمان و عقب ماندن آنها از کاروان علم و تمدن

3. نفوذ عقاید خرافى در اندیشه مسلمانان و دور افتادن آن ها از اسلام نخستین

4. جدائى و تفرقه میان مسلمانان به عناوین مذهبى و غیر مذهبى

5. نفوذ استعمار غربى

استاد مطهری ره در مقدمه کتاب انسان و سرنوشت مى‌نویسد:
در جواب علل انحراف و انحطاط مسلمین سه بخش اسلام، مسلمین و عوامل بیگانه مورد بررسى قرار گرفته و افکار و معتقداتى چون: اعتقاد به سرنوشت و قضا و قدر، اعتقاد به آخرت و تحقیر زندگى دنیا، شفاعت، تقیه، انتظار فرج و امثال آن مورد اتهام واقع شده‌اند. (برای مطالعه بیشتر: مرتضی مطهری، انسان و سرنوشت)


[ چهارشنبه 20 اسفند 1393 ] [ 05:58 ب.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب