تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

عمرو عاص از قبیله بنی سهم قریش یکی از دشمنان سرسخت رسول خدا بود.در مسجدالحرام، شکمبه شتری را بر سر رسول خدا انداخت . او دارای چهره ای بسیار منفور و شخصیت پلیدی داشت .

عمرو همان کسی است که هفتاد بیت شعر  بر علیه پیامبرسروده بود و کودکان مکه هنگامی که رسول خدا(ص) را می دیدند آن شعرها را با صدای بلند می خواندند و موجب ناراحتی و آزار پیامبر(ص) می شدند!

 رسول خدا (ص) نفرین کردند:

«خداوندا عمرو مرا هجو کرده ولی من شاعر نیستم و شاعری زیبنده من نیست تا پاسخ سخنش را به شعر گویم پس او را در برابر هر یک از حروف شعرش هزار بار لعن کن».

سفینه البحار، 4 جلدی آستان قدس، ج 3، ص 659.

رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلم در حجر اسماعیل نماز می خواند و عمرو بن العاص را نفرین می كرد: أللّهمّ إنَّ عَمرَو بنَ العَاصِ هَجَانِى وَ لَستُ بِشاعِرٍ فَالعَنهُ بِعَدَدِ مَا هَجانِى؛

بارالها، عمرو بن العاص مرا هجو كرده است و من شاعر نیستم ، تو عمرو را به عدد هجوى كه كرده است لعنت كن.

شرح نهج البلاغة لابن أبی الحدید، ج‏6، ص282

 امام علی علیه السلام در قنوت نماز صبح ، معاویۀ ، عمرو بن عاص ، ابو موسی اشعری ، ابو اعور اسلمی ، و یاران ایشان را لعن می کرد

.مستدرك‏ الوسائل، ج4 ،ص410

عمروعاص در دوران خلافت ابوبکر و عمر از نزدیک‌ترین افراد به آنان بود.  پس از قتل عثمان به معاویه پیوست و همه‌کاره دستگاه معاویه شد.

رسول خدا فرمودند: هرگاه معاویه و عمروعاص را در کنار همدیگر دیدید، از هم متفرق کنید که بحق آنها اجتماع ننمایند

عمرو عاص بسیار باهوش بود و همه هوشش را برای مقابله باامام علی(ع)  به کار برد؛ چنان که وی را فتنه‌انگیز اصلی جنگ صفین دانسته‌اند ماجرای حکمیت نیز با حیله‌ عمروعاص شروع شد و با حیله عمروعاص به فرجام رسید.

عمروعاص پس از شهادت محمد بن ابی بکراز سوی معاویه حاکم مصر شد و بر این سمت باقی بود تا در سال 43 هجری درگذشت

مادر عمروعاص:

مادر عمرو عاص «سلمی» و به نقلی «لیلی»، از زنان بدکاره و مشهور مکه بود که همه او را به اسم «نابغه» می شناختند.

 «نابغه» کنیز مردی از طایفه «غنزه» بود و اسیر شد. «عبدالله بن جدعان تیمی» او را خرید و چون زناکار بود، آزادش کرد. این زن با پنج نفر: ابوسفیان، عاص بن وائل، ابولهب، امیه بن خلف و هشام بن مغیره مخذومی، هم بستر شد و «عمروعاص» به دنیا آمد.

 هر کدام از آنان، ادعای این بچه را نمود، گفتند: در تعیین پدر، مادرش سلمی را حکم می کنیم. مادر گفت: متعلق به «عاص» است چون او به سلمی پول و نفقه زیادی میداد ولی ابوسفیان خسیس بود. در حالی که «عمروعاص»، بسیار به ابوسفیان شباهت داشت. چون پدر عمروعاص، مشخص نبود، او را «ابن النابغه» می گفتند. چنانکه امیرالمومنین علی (ع) در خطاب به او می فرماید: «یابن النابغه.

حضرت مجتبی علیه السلام در مجلسی با حضور معاویه و اطرافیانش ، به عمرو بن العاص خطاب فرمود:

«تو اى پسر عاص ، فرزندى زاییده شده از اشتراك چند مرد هستى. مادر تو ، تو را از زنا و روسپى ‏گرى مجهول زاییده است. درباره تو چهار مرد از قریش مرافعه كرده ‏اند. از میان آن ها مردى كه از همه آن ها كشنده ‏تر و از نظر شخصیّت لئیم‏ تر و داراى منصبى خبیث‏ تر بود بر همه آن ها غلبه كرد»  شرح نهج البلاغة لابن أبی الحدید، ج‏6، ص291

دركتاب ربیع الابرار تألیف زمخشرى نیز آمده است :

« نابغه ما در عمرو عاص كنیز مردى از قبیله عنره بوده است . این كنیز در یكى از جنگ‏ها اسیر گشت و عبد اللّه بن جدعان تیمى ، در مكه او را خرید . این كنیز زناكار بود ، سپس عبد اللّه او را آزاد كرد . ابو لهب بن عبد المطلب و امیة بن خلف جمحى و هشام بن مغیره مخزومى و ابو سفیان بن حرب و عاص بن وائل سهمى در یك طهر ( ما بین دو حیض ) با این زن همخوابگى نمودند و هریك از این مردهاى پنجگانه ، این زن را مورد پرسش و گفتگو قرار دادند ، او گفت این بچه از عاص بن وائل است ، زیرا عاص بن وائل به معاش این زن بیشتر از دیگران كمك میكرد ، ولى بچه به ابو سفیان شباهت بیشترى داشت و بیت زیر را كه حسان بن ثابت درباره نسب عجیب و غریب عمرو بن العاص سروده است ، ابو سفیان نیز براى عمرو میخواند : پدر تو بدون شك ابو سفیان است ، براى ما دلایلى از قیافه تو براى اثبات این مدعا آشكار است

ابوك ابو سفیان لا شكّ قد بدت

لنا فیك منه بیّنات الشّمائل

 مرحوم شیخ مفید در مسارّالشیعه می نویسد:

در روز اول شوّال سال 41 هجری ، خداوند یکی از فراعنه این امّت ، یعنی عمرو بن العاص را هلاک کرد و اهل اسلام را از شرّ وجود او خلاص نمود و بدین وسیله بر سرور و شادی مؤمنین افزود مسارّالشیعة ،ص32

مرحوم محدّث قمّی در وقایع الایام می نویسد: در روز اول شوّال ، عمروعاص در مصر به جهنّم پیوست.وقایع الایام ، ص61


[ جمعه 27 آذر 1394 ] [ 08:08 ب.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب