تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

به نام خداوند جان و خرد

درس هایی از عاشورا

(قسمت نخست)

وقتی دردنیا برای عبرت گرفتن آفریده شده است و در همین دنیا کربلایی به وجود آمده است ودر آن ، امام حسین(ع) با آن همه  درخشندگی پرپر شده است، نباید بدون فراگیری درسی و عبرتی از محرمش گذشت.تا  سالگرد قیام آن مظلوم کربلا، فقط چند روز، مانده است ،بیاییم  درسها ،عبرت ها و نکته هایی از آن قیام سرنوشت ساز با همدیگر مرور کنیم:

درس اول :  وفاداری به ارزش ها و ولایت

حادثه کربلا وفاداری خوبان را به ارزش های اسلام ناب را نشان می دهد.گل سر سبد هستی انسان ها هستند و گلچین جامعه ی عصر حسینی همان سپاه اسلام بود.آن مردان میدان جهاد و عمل حاضر شدند پرپر شوند ولی ارزشهای اسلامی به دست یزیدیان پرپر نشود.قیام کربلا می گوید امربه معروف و نهی از منکر باید بماند هر چند برای ماندنش به خون امام حسین (ع) و حضرت عباس(ع) ودیگر یارانش نیاز باشد.آن قیام فراموش نشدنی به صراحت می گوید ارزش نماز و وفای به آن در حدی ارزشمند است که عده ای سپر امام واقع شوند و برخی در این ره به فیض شهادت برسند.تاریخ کربلا می گوید ظلم ستیزی هزینه های سنگینی دارد واین هزینه ها هرچه هم بالا رود نباید در مقابل باطل زانو زد. امام حسین(ع)حاضر شد همه ی گلرخانش را به تیر بلا  بسپارد ، به چشم علمدارش تیر بزنند ، دستانش را قطع کنند و ...، زینب (س) او را به اسارت ببرند، تا حق و حقیقت بر باطل پیروز شود.وفای حضرت ابوالفضل(ع) به ولایت و ارزشهای اسلامی در حدی بود وقتی برایش امان نامه آوردند، خشم و ناراحتی از این پیشنهاد سراسر وجودش را فراگرفت.او فرمود این چه امان نامه ای که من در امان باشم امام حسینم در امان نباشد؟!   

شب عاشور وقتی که ابا عبدالله از ناحیه دشمن به آنها اطمینان داد و فرمود  کسی به شما کاری ندارد و من بیعتم را برداشتم.

  در جواب فرمودند ما شهادت در راه تو را انتخاب کرده ایم، یک جان که ارزشی ندارد، ای کاش هزار جان می داشتیم و همه را در راه تو فدا می کردیم. بدا هم بذلک اخوه عباس بن علی؛ اول کسی که چنین سخنی را گفت برادرش ابوالفضل العباسبود. چه قدر قلب مقدس ابا عبدالله شاد شد از اینکه اصحابی می بیند با خودش هماهنگ، همفکر، هم عقیده و هم مقصد. آن وقت ابا فرمود: حالا که کار به این مرحله رسید، من وقایع فردا را اجمالا به شما بگویم: حتی یک نفر از شما هم فردا زنده باقی نخواهد ماند. به علت همین وفاداری ها بود که آن امام شب عاشورا در وصف یارنش به خواهرش حضرت زینب(س) فرمودند: «والله لقد بلوتهم فما وجدت فیهم الا الاشوش الاقعس یستإنسون بالمنیه دونى اسیناس الطفل الى محالب امه» ؛ به خدا سوگند آنها را آزمودم و نیافتم آنها را مگر دلاور غرنده (شیروار) باصلابت و استوار (کوهوار)آنان به کشته شدن در رکاب من آن چنان مشتاق هستند همانند اشتیاق طفل شیرخوار به پستان مادر.

اکنو هم در پرتو لطف الهی دهها سال است ملت شریف ایران اسلامی با  نام نظام جمهوری اسلامی  وفادارند .این نظام با انگیزه ی الهی و با خون فرزندان شجاع و رشید این ملت آبیاری شده اشده است از اینرو توده های مردم از بن دندان به آرمان های انقلاب عشق می ورزند  و هرگاه هم احساس می کنند خطری انقلابشان را تهدید می کند با گامهایی استوارتر و فریادهایی رساتر به خیابان ها می ریزند و حمایت صریح  و قاطع خود را به نمایش می گذارند.

مناسبت های متعددی چون 22بهمن و ...که در کشور وجود دارد گویای این نکته است که ملت بزرگ و فهیم ایران اسلامی ، سرشار از نجابت و فهم و وفای به انقلاب اسلامی و نعمت بزرگ ولایت فقیه هستند.اما همان طور که تاریخ از ابوهریره نقل کرده است که می گفت نماز نماز علی و آبگوشت ،آبگوشت معاویه ،در جامعه ی ما نیز ممکن است برخی از افراد ای دلداده آبگوشت یزید و معاویه های زمان باشند.

به یقین اگر از خرد و تعقل فاصله گرفته شود ، در هر عصری بهانه های کافی برای جدایی از رهبری و آرمان های انقلاب اسلامی وجود خواهد داشت.همان طور که برخی ها  به  بهانه هایی ، تصمیم های غلطی می گیرند:

شخصی گفت چون فلانی  که فلان سابقه آلودگی را دارد به زیارت کربلا رفته است ، بنده هر گز به کربلا نخواهم رفت!

شخصی چون دید کاندیدای مورد نظر رای نیاورده است ، گفت تا فلانی نماینده است به آن شهر نخواهم رفت!

یا این که فردی می گفت چون نگذاشتید من با فلان دختر ازدواج کنم ، هرگز ازدواج نخواهم کرد!

بعضی ها هم تا جایی با نظام و ولایت هستند که شخص رهبری مطابق میل آنها سخنرانی کند! مطابق میل آنها با فلان کشور وارد مذاکره و یا تعامل شود و...

 این بعض هر چند در ظاهر از اسلام و جمهوری اسلامی می گویند و گاه مسلمان تر از هر مسلمانی ظاهر می شوند ولی با کمی دقت می توان دریافت در بعضی از موارد  به افقی غیر از افق ولایت فقیه نگاه می کنند!

اگر می خواهید چنین افرادی را شناسایی کنید تا در دام آنها نیفتید به معیارها و ملاک ها حضرت آقا نگاه کنید و آنگاه با نظر و رای آنها در مسائل داخلی و جهانی مقایسه کنید.

اگر می خواهید وفادار بمانید هر چند مدت به وفای حضرت عباس نگاهی کنید.اگر کسی بخواهد وفادار بماند سرنوشت بریده های از ولایت را مطالعه کند.با صرف ادعا و گفتار با وفا بودن و ماندن منعقد نمی شود و گرنه برخی ها از امام و مقام معظم رهبری جدا نمی شدند:

در گفتار همه خوب سخن می گویند اما در میدان عمل ،گاهی انحراف ها و خطاهای فاحشسی دیده می شود. شخصی گفت این که در روز عاشورا چون امام حسین(ع) مشغول نماز ظهر شد برخی از یاراننش تا پای جان از او پاسداری کردند، اختصاص به آنها ندارد اگر من هم با آن امام بودم همین کار را می کردم.

در عالم خواب دید کربلاست و امام حسینش او می خواهد نماز بخواند و این مدعی هم رفت تا سپرش قرار بگیرد .رفت امامچون تیر و نیزه ای به سمت امام می آمد از جلوی تیر و نیزه کنار می رفت و تیر دشمن در بدن مبارک امام فرو می رفت!

با مدعی مگویید اسرار عشق و مستی

تا بی‌خبر بمیرد در درد خودپرستی


[ پنجشنبه 7 آبان 1394 ] [ 08:30 ب.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب