تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

چهار نکته در مورد مباهله

نکته اول:

مباهله در اصل از ماده «بهل» به معنى رها كردن است، به همین جهت هنگامى كه حیوان را به حال خود واگذارند و پستان آن را براى جلوگیرى از نوشیدن نوازدش در كیسه قرار ندهند به آن حیوان «باهل» مى گویند، و «ابتهال» در دعا به معنى تضرع و واگذارى كار به خداوند است.  

گاه واژه  مباهله را به معنى «هلاكت و لعن و دورى از خداوند» معنى كرده اند كه آن نیز به خاطر رها كردن و واگذارى نمودن بنده به حال خویش و خروج از سایه لطف خداوند است.

 از نظر مفهوم متداول ، مباهله به معنى نفرین كردن دو نفر به یكدیگر است، به این ترتیب كه وقتى استدلال هاى منطقى سود نداشت، افرادى كه با هم درباره یك مسأله مهم دینى گفتگو دارند در یك جا جمع مى شوند و به درگاه خدا تضرع مى كنند و از او مى خواهند كه دروغگو را رسوا سازد و مجازات كند.

نکته دوم:

آیه 61، سوره آل عمران را آیه مباهله گویند این آیه به ضمیمه آیاتى كه قبل و بعد از آن نازل شده در مورد ماجرا و گفتگوهایى كه میان پیامبر اكرم و مسیحیان نجران بوده، نازل شده است كه آنها با یك هیئت شصت نفرى به اتفاق چند نفر از روسا و بزرگان خود به عنوان نمایندگى براى گفتگو با پیامبر اسلام وارد مدینه شدند، از جمله مسائلى كه در این گفتگو مطرح شد این بود كه آنها از پیامبر پرسیدند ما را به چه چیزى دعوت مى كنى؟

پیامبر فرمودند: «به سوى خداوند یگانه و این كه از طرف او رسالت هدایت خلق را دارم و مسیح بنده اى از بندگان اوست، و حالات بشرى داشت و مانند دیگران غذا مى خورد...» آنها این سخن را نپذیرفتند و به تولد عیسى بدون پدر اشاره كردند و آن را دلیل بر الوهیت او خواندند. اما پیامبر با استناد به آیاتى فرمودند ولادت مسیح بدون پدر هرگز دلیل بر الوهیت او نیست.

در روایات اسلامى كه مفسران و محدثان نقل كرده اند آمده است هنگامى كه آیه فوق نازل شد، پیامبر به مسیحیان نجران پیشنهاد مباهله داد، بزرگان مسیحى از پیامبر یك روز مهلت خواستند، تا دراین باره با یكدیگر مشورت كنند. اسقف اعظم به آنها گفت: نگاه كنید اگر فردا محمد با فرزند و خانواده اش براى مباهله آمد از مباهله با او بپرهیزید، و اگر اصحاب و یارانش را همراه آورد و هیاهو و سر و صدا به راه انداخت با او مباهله كنید كه ادعاى او بى پایه و اساس است.

فرداى آن روز، پیامبر در حالى آمد كه دست على علیه السلام را گرفته بود و حسن و حسین پیش روى او حركت مى كردند، و فاطمه (س) پشت سر او، مسیحیان و در پیشاپیش آنان، اسقف اعظم آنان بیرون آمدند هنگامى كه پیامبر را با همراهان مشاهده كردند، اسقف آنان پرسید: اینان كیانند؟ گفتند: این یكى پسر عمو و داماد اوست، و این دو دخترزاده هاى او هستند، و این بانو، دختر اوست كه از همه نزدش گرامى تر است. اسقف نگاهى كرد و گفت: من مردى را مى بینم كه مصمم و باجرأت در مباهله است، و مى ترسم او راستگو باشد، و اگر راستگو باشد بلاى عظیمى بر ما وارد خواهد شد، سپس گفت: اى ابوالقاسم ما با تو مباهله نخواهیم كرد، بیا با هم صلح كنیم، و پس از آن، آنان حاضر شدند به شرایط ذمه تن در دهند.

نکته سوم:

از جمله معجزه‏هاى همیشگى مباهله است. و مباهله اختصاص به نبى اكرم (ص) ندارد، بلكه معجزه همیشگى براى اثبات حقانیت اسلام است. و انسان‏هاى كامل و صاحب نفس طیّبه و اهل ورع و یقین نیز در عصر حاضر مى‏توانند براى اثبات حقانیت اسلام و بحق بودن عقاید دین با دشمنان دین مباهله كنند.علامه طباطبایى مى‏گوید: مباهله براى همیشه براى مسلمانان معجزه است و با آن بر صحت عقاید خودشان احتجاج مى‏كنند و هر كس در مورد محتوا كلام الهى (قرآن) و رسالت پیامبر (ص) بخواهد مباهله كند ما استعداد بر مباهله را داریم.

نکته چهارم:

یست و چهارم ذی الحجه روز  مباهله می باشد روز عظیمی است . این حادثه بزرگ برای خیلی از شیعیان  ناشتاخته مانده است

از طرف مخالفین تشیع، به علت جایگاه ولایی که امام علی (ع) در جریان مباهله داشته اند در راستای  کم رنگ  کردن ان مباهله عظیم حرکت می کنند

[ پنجشنبه 16 مهر 1394 ] [ 09:05 ق.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب