تبلیغات
صراط حضرت محمد(ص)
صراط حضرت محمد(ص)
چون بلاگفا مدتی سکته کرد در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را در میهن بلاگ ایجاد کردم 
قالب وبلاگ

به نام خداوند جان و خرد

تیر تهمت و ترورِ شخصیت ها

 در طول تاریخ بسیاری از  مصلحان،پیامبران وشخصیت های  پاک هدف تیر تهمت قرار گرفته ­اند.و می توان گفت شیعه شهید تهمت بوده است. امام باقر(ع) فرموده اند: «شیعیان ما در همه شهرها كشته می­ شوند و با تهمت،دست و پایشان را قطع می­ كنند و هر كس از محبت ما یاد كند یا به سوى ما آید ، به زندان افكنده می­ شود و اموالش را به یغما مى برند و خانه اش را در هم می­ كوبند.»

با توجه به این که تاریخ معلم انسان هاست و از گذشته ها باید عبرت گرفت  شش نکته در مورد تهمت و برخی از ارجمندانی که هدف تیر تهمت قرار گرفته اند ذکر خواهم کرد.

نکته یکم:

تهمت ، قدمتی به بلندای تاریخ دارد  و چون شیطان ، تا آخر دنیا باقی خواهد ماند. تهمت ، واژه­ ای چهار حرفی است ولی میلیاردها ، دل را شکسته است و کهکشانی از سوزناک ترین آه و اندوه ها، را تولید کرده است. تهمت به بى گناه از هر نژاد و مكتب و در هر سنّ و شرایطى كه باشد، حرام است .

تهمت یعنی به دروغ  عیب و یا نقصی را ، به کسی نسبت دادن . شاید از آن جهت به تهمت ، بهتان گفته مى شود كه افراد پاكدامن ، با شنیدن آن نسبت ها، بهتشان مى­ زند.

تهمت که  پرتاب تیر به آبروى دیگران است . در حقیقت بدترین نوع دروغ است و چنانچه اتهام شخص در غیاب وى باشد غیبت هم به شمار مى‏ آید و انسان در واقع مرتكب دو گناه شده است یكى دورغ و دیگرى غیبت و بزرگترین ظلم در حق برادر مؤمن آنست كه او را متهم به ارتكاب گناهى كنى كه هرگز آنرا انجام نداده است.

در قرآن کریم دو استعاره لطیف در مورد تهمت زدن به کار رفته است.نخست این که تهمت زدن را «رمی» خوانده است و رمی به معنای تیر اندازی به سمت دشمن و یا شکار است.

دوم از منظر قران کریم  شخصی که تیر تهمت به او اصابت کرده است ، همانند شخصی است که ناجوانمردانه ترور و کشته شده است.

 البته اگر تهمت زننده با آگاهی از این كه فلان شخص پاک است و داراى فلان عیب نیست و با این حال آن گناه و یا عیب را به او نسبت ‏دهد ،در اصل به او افتراء بسته است.

نکته دوم:

از منظر قرآن کریم  قتل نفس حرام و بسیار مذمت شده است . کسی که مومنی را بکشد گویا همه انسان ها را  کشته است. ترور شخصیت نیز کمتر از قتل نفس نیست. زیرا اگر کسی جسمش هدف گلوله ای قرار ­گیرد،جان می­ دهد و از غم و رنج زندگی آسوده می شود ولی اگر شخصیت فردی ترور شود ، در هرروز ، بارها، سوزش و حرارت تیر تهمت را از عمق جان درک می­ کند.به یقین یك بار مردن دلپذیرتر از روزی هزار بار به تیر تهمت و افترا جان سپردن است.

نکته سوم:

حضرت پیامبر (ص) فرموده­ اند: « كسى كه به مرد یا زن با ایمان تهمت بزند و یا درباره او چیزى بگوید.كه در او نیست ، خداوند در روز قیامت او را بر تلى از آتش قرار مى دهد.»

 از امام صادق(ع) فرموده اند: «كسى كه برادر مسلمانش را متهم كند ، ایمان در قلب او ذوب مى‏ شود همانند ذوب شدن نمك در آب!»

امام صادق(ع) از حكیمى نقل مى‏ كند: «تهمت زدن به بی­ گناه، از كوه‏هاى عظیم نیز سنگین‏ تر است.تهمت زدن با روح ایمان سازگار نیست؛ البهتان على البرئ اثقل من جبال راسیات‏».

نکته چهارم:

از آیات قرآن کریم استفاده می­ شود كه بیشترین نوع حركات مخالفان و دشمنان، در قالب و اشكال ترور شخصیت سامان دهی می شده است. درآیات 176 و 185 سوره شعراء از ترور شخصیت شعیب پیامبر سخن گفته شده است . آیات 23 و 25 سوره قمر و نیز 142 و 153 سوره شعراء می­ گویند: حضرت صالح را به هوسرانی و نیز افسون شدن از سوی جنیان متهم کرده­ اند.

 یهودیان نیز شیوه­ ی ترور شخصیت را ادامه داده­ اند از اینرو حضرت عیسی(ع) را به سحر و جادو متهم کرده­ اند.(مائده آیه 110 و نیز صف آیه 6)

تهمت دلی  بی­ رحم دارد از اینرو داعش­ وار به احدی رحم نمی­­ کند ! حتی برای او معصوم و غیر معصوم معنا ندارد. تاریخ می­ گوید : چون عمران ، پدر حضرت مریم(س) از دنیا رفت ، حضرت مریم(س) چنان می­ درخشید که هر کسی دوست داشت سرپرستی او را به عهده بگیرد. به ناچار قرعه کشی کردند و نام حضرت زکریا(ع) که شوهر خاله­ ی حضرت مریم(س) نیز بوده است، از جام قرعه بیرون کشیده شد.

 حضرت مریم(س) بزرگ و بزرگ تر شد تا  این که به اذن الهی، به  عیسای نبی(ع)حامله شد ، زنندگان تهمت گفتند حامله شدن حضرت مریم (س) ازجانب جناب زکریا ، بوده است! در نتیجه، طوفانى از غم و اندوه , سراسر وجود پاك مریم را فرا گرفت . به قدرى این طوفان سخت بود كه مادر عیسای مسیح(ع) فرمود:« یالیتنی مت قبل هذا وكنت نسیا منسیا»؛  اى كاش پیش از این مرده بودم و به كلى فراموش مى شدم.

برترین نبی و خاتم پیامبران الهی حضرت محمد(ص)است ،با این حال ، مریض­ دلان ، او را ، مجنون ، ساحر و خیانتکار  خواندند! از تهمت هایى كه به پیامبر اسلام مى زدند، آن بود كه قرآن را شخص دیگرى به محمّد(ص) یاد داده است.

شیعه و اهل سنت و حتی معاویه امام علی(ع) را به عظمت یاد کرده­ اند. معاویه در وصف حضرت امیر(ع) گفته است «دنیا عقیم است شخصی چون علی به خود ببیند» با این وصف ، خوارج ، امام علی(ع) را  به کفر و شرک ، متهم کردند! تهمت و بلیغ شوم ناپاکان تا حدی اثر گذاشت  که وقتی امیر مؤمنان علی علیه السلام در محراب عبادت به شهادت می رسند و مردم از این خبر تعجب کرده و از هم می پرسند مگر علی هم نماز می خواند که در محراب کشته شده باشد!

با این که میزان دشمنی خاندان امام علی(ع)بر کسی پوشیده نیست و میزان نفرت خاندان علوی از مروانیان نیز برای همگان روشن است به امام سجاد(ع)تهمت زده اند که او مطیع ترین و محبوب ترین شخص به مروان و عبدالملک بوده است!

از شهید چمران نقل شده است که فرموده­ اند :

«ای علی! امروز هم تو را می‌کوبند؛ حتی شیعیانِ تو هم تو را می‌کوبند. هر کسی که راه تو را در پیش بگیرد می‌کوبند. گویا مقدّر شده است که پیروان راستین تو باید مثل تو لعن و نفرین شوند؛ تکفیر شوند؛ کوبیده شوند؛ و در زجر و شکنجه، در دنیایی از غم و درد به ملاقات خدا بروند و آن قدر شکنجه ببینند که هنگام شهادت فریاد برآورند: «فُزتُ وَ رَبّ الکَعبة» – به خدای کعبه قسم که آزاد شدم».

شهید مطهری«ره» فرموده اند: «در تاریخ اسلام كمتر صاحب فضیلتى را مى­ توان یافت كه هدف تیر تهمت این طبقه(خوارج) واقع نشده باشد. یكى را گفتند منكر خدا ، دیگرى را گفتند منكر معاد ، سومى را گفتند منكر معراج جسمانى و چهارمى را گفتند صوفى، پنجمى را چیز دیگر و همین طور،به طورى كه اگر نظر این احمقان را ملاك قرار دهیم هیچ وقت هیچ دانشمند واقعى مسلمان نبوده است. وقتى كه على تكفیر بشود ، تكلیف دیگران روشن است. بوعلى سینا، خواجه نصیر الدین طوسى، صدر المتالهین شیرازى، فیض كاشانى، سید جمال الدین اسد آبادى و اخیرا محمد اقبال پاكستانى از كسانى هستند كه از این جام جرعه­ اى به كامشان ریخته شده است. بوعلى در همین معنى مى­گوید:

کفر چو منی گزاف و آسان نبود

محکم تر از ایمان من ایمان نبود
در دهر یکی چون من و آنهم کافر

پس در همه دهر یک مسلمان نبود

خواجه نصیر الدین طوسى كه از طرف شخصى مسمى به «نظام العلماء»مورد تكفیر واقع شد، مى­ گوید:

نظام بی نظام ار کافرم خواند

چراغ کذب را نبود فروغی
مسلمان خوانمش، زیرا که نبود

دروغی را جوابی جز دروغی

 امام خمینی «ره» نیز به خاطر تدریس فلسفه وعرفان، متهم به کفر و الحاد وصوفی گری شد و کوزه ای را که فرزندش مصطفی از آن آب خورده بود به آب کشیدند!

به شهید بهشتی «ره» تهمت های متنوعی زده شد آن شهید مظلوم در این باره فرموده اند :

گفتند همسرآلمانی دارد!

من اصلا سیگار نمی­ کشم گفتند زیر سیگاریش طلاست!

گفتند  با ماشین که از در خانه‌اش وارد می‌شوی، باید یک ربع به ساعت راه بروی تا به ساختمان برسی، این دروغ‌ها را تا کی مردم باور می‌کنند؟

 شهید چمران نیز نوشته اند:

« ای علی! جز عشق و فداکاری از وجود ام تراوش نکرده است. حسودان و توطئه‌چینان که از اعمال گذشته‌ی من نمی‌توانند نقطه‌ضعفی پیدا کنند، می گویند: «در آینده خواهید دید که او آدم تبهکاری است. آینده نشان خواهد داد که او جنایتکار است!» کسانی که خود یک قدم مثبت برنداشته اند؛ جز ریا و تزویر و تهمت و توطئه، کاری نکرده اند؛ برای کوبیدن عمل صالح، به چنین فریبی دست می‌زنند و مردم عامی را بدین وسیله می‌فریبند!»

و نیز فرموده­ اند:

«ای علی ، ای علی ، ای علی (ع) به من تهمت زدند ، مرا محکوم می‌کردند ، به من فحش می‌دادند ، زیرا تو را دوست می‌دارم . ای علی ، نمی‌دانی که چه جنایت‌ها کردند ، چه ظلم‌ها ، چه بدی‌ها ، که همه را تحمل کردم. فداکاری می‌کردم ، باز هم فحشم می‌دادند ، بدی می‌کردند...

ای علی! به لبنان رفتم تا با محرومین و مستضعفین آن‌جا انیس و هم درد باشم. عده‌ای ... مرا متهم می‌کردند که یا جاسوسم یا بهائی!

درسال 1351 امام موسی صدر به همراه شهید چمران طی سفری به اتحاد جماهیر شوروی در نظر داشت تا پروژه ساختمان بیمارستانی را که در حال تاسیس داشت به مناقصه بگذارد. ، و به همین علت او را به کمونیستی و کفر و الحاد متهم ساختند. و گفتند: آنهایی که ادعای مسلمانی دارند چگونه به خود اجازه می دهند از بلاد کفر ،شرک و الحاد دیدن کنند؟!

نکته پنجم:

تهمت بهاری دارد و بهار شوم تهمت،فصل و موسم انتخابات است. برخی ها در هر انتخاباتی هزینه های اقتصادی آن را محاسبه می کنند و سپس از ارقام بالای مبالغ صرف شده می گویند.  ای کاش کمی هم به جنبه آخرتی انتخابات ها توجه  شود.راستی در هر انتخاباتی چه میزان تهمت و غیبت تولید می شود؟ در هر انتخاباتی به صورت و سیمای چند نفر لجن تهمت مالیده می شود؟ آیا در انتخابات اسفندماه نیز سیمای شوم غیبت ها و تهمت های رنگارنگ و متنوع دیده خواهد شد؟

در ایام انتخابات  تهمت، ابزار هرکسی برای خارج کردن دیگران از میدان انتخابات نیست. خوبانی که می­دانند جایگاه مومن به مراتب ارجمندتر از خانه­ ی خداست ، هرگز دلی را نمی­ آزارند. دشنه­ ی تهمت از ان حسودان ،نامردان، غافلان و خودشیفته ­های است که خود را تافته­ ای جدا بافته می پندارند !

تیر تهمت از آن کسانی است که با قانون  و منطق ناسازگارند و با این دید که هدف وسیله را توجیه می­ کند ، شایستگان و ارجمندان جامعه را  هدف قرار می­ دهند. تیر سهمگین تهمت از کمان افرادی شلیک می­شود که  آخرت را نسیه می­ پندارند  و پست و مقام دنیا را نقد و همیشگی! تاریخ می­ گوید یزید ، جام شراب را سر می­ کشید و می­ گفت من این شراب نقد را به بهشت نسیه نمی­دهم!

نکته ششم:

به یقین اگر فضای شوم تهمت ،بر جامعه ای حاکم شود ، صمیمیت جایش را به کینه و عداوت می دهد ، حق باطل و باطل به صورت حق جلوه می­ کند.بی­ گناهان متهم و گرفتار وگناهکاران آزاد می­ شوند. اعتماد عمومی مردم از یکدیگر سلب می­ شود و زمینه هرج و مرج فراهم می­ گردد.

مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان محترم مجلس خبرگان  فرمودند:«هرگونه هتك حرمت و رفتارهای غیراخلاقی و توهین‌آمیز، خلاف شرع، مخالف عقل سیاسی و ضربه به جمهوری اسلامی است و خداوند را خشمگین می‌سازد. برخی رفتارهای غیراخلاقی در بعضی نماز جمعه‌ها یا محیط درسی، غلط اندر غلط است. من این مسائل غیراخلاقی را قاطعانه و به طور كامل رد می‌كنم و نباید انجام شود. از همه به خصوص جوانان عزیز می‌خواهم كه نگذارند فضای غیبت، تهمت، هتاكی و شكسته شدن حریم‌ها ادامه پیدا كند كه اگر ادامه یابد مانند یك بیماری به همه چیز سرایت می‌كند.» (صراط صادق)


[ سه شنبه 14 مهر 1394 ] [ 07:45 ب.ظ ] [ سید محمد صادق محمدی وفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

به نام خداوند و جان خرد حادثه خبر نمی کند در کمال ناباوری سایت بلاگفا مدتی سکته کرد به همین دلیل در عرض صراط صادق ،صراط حضرت محمد(ص) را ایجاد کردم تا با یک حادثه بدون وبلاگ نمانم.
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب